A. Předzahrádka

Předzahrádka
Rosa Red the Fairy

Růže (Rosa Red the Fairy)

Velikost: 20–40 cm, doba květu: červen–září.

Tato plazivá růže je velmi nenáročná, má drobné plné růžové květy a drobnější list než sadová růže. Po odkvětu se sestřihávají odkvetlé květy a usměrní se její vzrůst zahradnickými nůžkami.

Veronica spicata

Rozrazil (Veronica spicata)

Velikost: 20–40 cm, doba květu: červenec–září.

Rozrůstá se četnými výběžky, vytváří šedolisté, souvislé polštáře. Kvete modrými květy umístěné ve štíhlých hroznech na konci vzpřímené lodyhy. Velmi nenáročná, miluje plné slunce a suché stanoviště.

Veronica longifolia

Rozrazil (Veronica longifolia)

Velikost: 80 cm, doba květu: červen–srpen.

Je vyšší a růst je pevnější než předchozí druh, kvete modrofialovými květy. Daří se jí nejlépe ve vlhčích, propustných půdách, na slunci i mírném polostínu.

Achillea filipendula

Řebříček (Achillea filipendula)

Velikost: 70–120 cm, doba květu: červenec–srpen.

Rostlina se vzpřímenými rozvětvenými lodyhami (nejsou vždy pevné). List je šedozelený a silně aromatický. Květy teple žluté s dlouhou dobou květu. Nenáročná, vydrží bez pravidelné zálivky. Hodí se k řezu a dá se dobře sušit pro zimní vazbu. Po odkvětu odstranit suché květenství.

Achillea millefolium

Řebříček (Achillea millefolium)

Velikost: 30–80 cm, doba květu: červen–říjen.

Růst je vzpřímený, je nižší než předchozí druh. Barva květu je dle kultivaru, ale převážně růžová až karmínová, často s bílým středem. Velmi nenáročná trvalka, vydrží bez pravidelné zálivky. Hodí se k řezu.

Aster dumosus

Astra nízká (Aster dumosus)

Velikost: 30 cm, doba květu: září–říjen.

Vytváří husté, tmavozelené, odnožující trsy, kvete opět dle kultivaru od jemně růžové po tmavě fialovou až modrou barvu převážně se žlutým středem. Miluje slunce, ale potřebuje pravidelnou zálivku.

Dicentra spectabilis

Srdcovka (Dicentra spectabilis)

Velikost: 80 cm, doba květu: květen–červen.

Tato rostlina je zajímavá dvoubarevnými květy ve tvaru srdíček, ale po odkvětu přibližně začátkem léta zatahuje. Daří se jí v propustné půdě s dostatkem vláhy a polostínu. Protože zatahuje, nechte ji uschnout, až potom ji ostříhejte, aby neztratila sílu.

Chrysanthemum leucanthemum

Kopretina (Chrysanthemum leucanthemum)

Velikost: 90 cm, doba květu: červen–září.

Rostlina, kterou každý dobře zná. Velké bílé úbory se zelenavě žlutými terči a bílými okvětními plátky. Potřebuje výživnou půdu, pravidelnou zálivku a plné slunce. Je choulostivá na přesazení. Je podstatně ranější. Vhodná pro řez. Po odkvětu ostříhat až k bázi.

Lysimachia punctata

Vrbina (Lysimachia punctata)

Velikost: 60–80 cm, doba květu: červen–srpen.

Nádherná kvetoucí trvalka, která se na vhodném stanovišti pěkně šíří. Na půdu není náročná, vyžaduje však dostatek vláhy, snese i značné vlhko. Nejlépe se jí daří v polostínu, na vlhkém stanovišti však snáší i slunce. Tuto rostlinu bohužel milují housenky.

Hosta sieboldiana

Bohyška (Hosta sieboldiana)

Velikost: 50–80 cm, doba květu: červen–červenec.

Rostlina spíše okrasná listem než květem. Potřebuje polostín a dostatek vláhy. Je vděčná za přihnojení.

Verbascum olympicum

Divizna (Verbascum olympicum)

Velikost: 180 cm, doba květu: červen–srpen.

Statná trvalka, květ žlutý v bělovlnatých poupatech, musí mít slunné, teplé stanoviště a propustnou půdu. Po odkvětu odstranit květ. Má dlouhou dobu květu.

Polemonium caeruleum

Jirnice (Polemonium caeruleum)

Velikost: 40–80 cm, doba květu: květen–červen.

Tato rostlina má blankytně modré, sladce vonné zvonky, je stínomilná, potřebuje vlhkou humozní půdu, ale jinak je nenáročná, má i po odkvětu až do podzimu vzhledné listy.

Hemerocallis fulva

Denivka (Hemerocallis fulva)

Velikost: 100 cm, doba květu: červenec–srpen.

Velmi krásná a velmi nenáročná rostlina. Použití je všestranné. Jsou okrasné nejen květem, ale i listem. Nejlepší stanoviště je s hlubokou výživnou půdou a na plném slunci. Potřebují dostatek místa. První dva roky po vysazení mnoho neukážou. Nesvědčí jim trvalé mokro. V polostínu méně kvetou.

Hypericum olympicum

Třezalka (Hypericum olympicum)

Velikost: 35 cm, doba květu: červen–srpen.

Tato trvalka je nejzajímavější velkým žlutým květem s čitelnými prášníky, snáší dobře sucho, ale ne příliš těžkou půdu. Kvete na slunci i v polostínu.

Centranthus ruber

Chrpa (Centranthus ruber)

Velikost: 60 cm, doba květu: květen–srpen.

Tato rostlina je velmi pěkná, má rozkladitý vzrůst a jemné růžové či bílé květy. Vhodná k řezu, vyžaduje suché stanoviště a hodně slunce.

Pinus mugo „Gnom“

Kleč (Pinus mugo „Gnom“)

 

Zakrslá kleč.

Phlox paniculata

Plamenka (Phlox paniculata)

Velikost: 90 cm, doba květu: červenec–říjen.

Tato rostlina nesmí chybět na žádné vesnické zahrádce. Vykvétá v létě a velmi dlouhou dobu kvete. Je velmi nenáročná. Potřebuje kyprou, živnou, humózní a přirozeně vlhkou půdu nebo pravidelnou zálivku. Svědčí jí také svěží vzduch a mírný polostín.

Nahoru

Zpět na mapu