D. Záhon u bazénu

Coreopsis grandiflora

Krásnoočko (Coreopsis grandiflora)

Velikost: 20–40 cm, doba květu: červen–září.

Květy jsou žluté, až 5 cm velké úbory na dlouhých stoncích. Pěstuje se především pro řez, dlouho vydrží a i polorozkvetlá poupata rozkvetou ve váze. Potřebuje plné slunce a časté dělení. Aby se rostlina nevysilovala a vydržela na stanovišti déle, musí se odstraňovat odkvetlé květy. Je oblíbená i plnokvětá forma či květ s hnědým středem.

Salvia officinalis „Variegata“

Šalvěj (Salvia officinalis „Variegata“)

Velikost: 50 cm, doba květu: červen–červenec.

Rostlina s modrofialovým květem a velmi ozdobnými žlutozelenými listy. Listy jsou víceméně stálozelené a aromatické. Miluje slunce a je suchomilná, daří se jí v propustné půdě. Na zimu ve vyšších polohách přikrýt chvojím.

Thymus serpyllum

Mateřídouška (Thymus serpyllum)

Velikost: 5–10 cm, doba květu: červen–červenec.

Krásná, aromatická bylinka je značně odolná, nevymrzá a je velmi vhodná do skalek, miluje slunce, sucho a chudší propustnou půdu. Na jaře očistit.

Achillea filipendula

Řebříček (Achillea filipendula)

Velikost: 30–120 cm, doba květu: červenec–srpen.

Rostlina se vzpřímenými rozvětvenými lodyhami (nejsou vždy pevné). List je šedozelený a silně aromatický. Květy teple žluté s dlouhou dobou květu. Nenáročná, vydrží bez pravidelné zálivky. Hodí se k řezu a dá se dobře sušit pro zimní vazbu. Po odkvětu odststranit květenství až u báze rostliny.

Achillea millefolium

Řebříček (Achillea millefolium)

Velikost: 20–60 cm, doba květu: červen–říjen.

Růst je vzpřímený, je nižší než předchozí druh. Barva květu je dle kultivaru, ale převážně růžová až karmínová často s bílým středem. Velmi nenáročná trvalka, vydrží bez pravidelné zálivky. Hodí se také k řezu.

Gaillardia aristata

Kokarda (Gaillardia aristata)

Velikost: 50–70 cm, doba květu: červen–září.

Kokarda je překrásná rostlina kvetoucí v létě, miluje slunce, teplou polohu a dobrou, propustnou půdu. Používají se i k řezu. Nedělit! Nesnáší to.

Santolina chamaecyparissus

Svatolina (Santolina chamaecyparissus)

Velikost: 30 cm, doba květu: červenec–srpen.

Santolina má zajímavé květy v podobě žlutých kuliček, má pěkné olistění, daří se jí v sušší propustné půdě na teplých, slunných místech. V krutějších zimách namrzá, potřebuje ve vyšších polohách částečnou zimní přikrývku.

Alyssum saxatile

Tařice (Alyssum saxatile)

Velikost: 15–25 cm, doba květu: duben–květen.

Tařice udělá největší parádu na jaře svým bohatým květem. Nenáročná rostlina, která potřebuje propustnou a kamenitou půdu. Špatně se přesazuje.

Pinus mugo „Gnom“

Kleč (Pinus mugo „Gnom“)

Zakrslá borovice, nenáročná.

Lychnis coronaria

Kohoutek (Lychnis coronaria)

Velikost: 20–75 cm, doba květu: červen–červenec.

Tato rostlina je krásná nejen svým květem, ale také bílosametovým listem. Ráda se vysemeňuje. Rostlina je nenáročná, potřebuje slunce, snese sucho.

Lychnis x haageana

Kohoutek (Lychnis x haageana)

Velikost: 45 cm, doba květu: červen–červenec.

Vykvétá zářivou šarlatově ??? barvou, list je vínovozelený. Je to velmi nenáročná rostlina. Po odkvětu ostřihat květy a na jaře osřihat u báze rostliny.

Leontopodium palibianum

Plesnivec (Leontopodium palibianum)

Velikost: 20 cm, doba květu: srpen–září.

Zajímavá a nenáročná skalnička, rozhodně obohatí Vaši skalku či záhon. Na jaře očistit od suchých listů. Po odkvětu odstranit suché květy.

Nahoru

Zpět na mapu