E. Hlavní trvalkový záhon

Hlavní trvalkový záhon
Thymus serpyllum

Mateřídouška (Thymus serpyllum)

Velikost: 5–10 cm, doba květu: červen–červenec.

Krásná, aromatická bylinka je značně odolná, nevymrzá a je velmi vhodná do skalek, miluje slunce, sucho a chudší propustnou půdu. Na jaře očistit.

Alyssum saxatile

Tařice (Alyssum saxatile)

Velikost: 15–25 cm, doba květu: duben–květen.

Tařice udělá největší parádu na jaře svým bohatým květem. Nenáročná rostlina, která potřebuje propustnou a kamenitou půdu. Špatně se přesazuje.

Coreopsis grandiflora

Krásnoočko (Coreopsis grandiflora)

Velikost: 20–40 cm, doba květu: červen–září.

Květy jsou žluté, až 5 cm velké úbory na dlouhých stoncích. Pěstuje se především pro řez, dlouho vydrží a i polorozkvetlá poupata rozkvetou. Potřebuje plné slunce a časté dělení. Aby se rostlina nevysilovala a vydržela na stanovišti déle, musí se odstraňovat odkvetlé květy.

Stachys lanata

Čistec (Stachys lanata)

Velikost: 30 cm, doba květu: červenec–září.

Velmi zajímavá rozrůstající se rostlina, potřebuje suché a slunné stanoviště. Ve vlhku listy zahnívají a hnědnou. V zastínění nejsou listy tak stříbrně vybarveny.

Aster dumosus

Astra nízká (Aster dumosus)

Velikost: 30 cm, doba květu: září–říjen.

Vytváří husté tmavozelené odnožující trsy, kvete opět dle kultivaru od jemně růžové po tmavě fialovou až modrou barvu převážně se  žlutým středem. Miluje slunce, ale potřebuje pravidelnou zálivku.

Salvia nemorosa

Šalvěj (Salvia nemorosa)

Velikost: 60 cm, doba květu: červen–srpen.

Aromatická bylinka, miluje slunce a je suchomilná, daří se jí v propustné půdě.

Salvia officinalis „Purpurascens“

Šalvěj (Salvia officinalis „Purpurascens“)

Velikost: 50 cm, doba květu: červen–červenec.

Je to léčivá rostlina, listy jsou víceméně stálozelené, aromatické. Miluje slunce a je suchomilná, daří se jí v propustné půdě. Nestříhat do starého dřeva a na podzim ve vyšších polohách částečně přikrýt.

Achillea ptarmica

Řebříček (Achillea ptarmica)

Velikost: 60 cm, doba květu: červenec–září.

Velmi krásná trvalka s bílými kvítky se žlutým středem. Pěstuje se také pro řez. Je to z tradičních květin selských zahrádek, silně odnožuje. Vhodná k sušení.

Carex lurida

Ostřice (Carex lurida)

Travina

Chrysanthemum leucanthemum

Kopretina (Chrysanthemum leucanthemum)

Velikost: 90 cm, doba květu: červen–září.

Rostlina, kterou dobře každý zná. Velké bílé úbory se zelenavě žlutými terči a bílými okvětními plátky. Potřebuje výživnou půdu, pravidelnou zálivku a plné slunce. Jsou choulostivé na přesazení. Je podstatně ranější. Vhodná pro řez.

Pinus mugo „Gnom“

Kleč (Pinus mugo „Gnom“)

Jehličnatý zakrslý keř.

Lavandula angustifolia

Levandule (Lavandula angustifolia)

Velikost: 30–40 cm, doba květu: červen–červenec.

Překrásná aromatická trvalka. Daří se jí na výsluní v jakékoliv sušší půdě. Je velmi otužilá. Po odkvětu odstranit suché květy.

Hyssopus officinalis

Yzop (Hyssopus officinalis)

Velikost: 45 cm, doba květu: červen–červenec.

Poloopadavý hustý nízký keř, pěstovaný pro bohaté a aromatické květy, jenž můžeme používát v kuchyni, plně mrazuvzdorný, vyžaduje plné slunce a úrodnou dobře propustnou půdu. Na jaře se provádí radikální udržovací řez.

Nepeta x faassenii

Nepeta (Nepeta x faassenii)

Velikost: 30 cm, doba květu: květen–září.

Tato trvalka má levandulově modré pyskaté květy kvetoucí v létě, plně mrazuvzdorná, dávají přednost slunci a snese sucho i chudší a dobře provzdušněnou půdu. Po odkvětu odstranit hned květ, na podzim remontuje.

Hydrangea macrophylla

Hortenzie (Hydrangea macrophylla)

Velikost: až 1 m, doba květu: červen–srpen.

Hortenzie vykvétají z pupenů, které se vytvořily v předcházejícím roce. Ponechte proto stará květenství na rostlině, aby byly přes zimu chráněny květné pupeny. Na jaře každý stonek seřízněte na pár silných pupenů, ale staré nebo slabé stonky seřízněte až u báze rostliny.

Lychnis coronaria

Kohoutek (Lychnis coronaria)

Velikost: 20–75 cm, doba květu: červen–červenec.

Tato rostlina je krásná nejen svým květem, ale také bílosametovým listem. Ráda se vysemeňuje. Rostlina je nenáročná, potřebuje slunce, snese sucho.

Helianthemum nummularium

Devaterník (Helianthemum nummularium)

Velikost: 10 cm, doba květu: květen–červenec.

Kvete oranžovými nebo žlutými velkými květy, miluje slunce a suchou půdu, někdy v zimě namrzá, a proto ho raději přikrýváme chvojím. Je dobré rostliny za čas po odkvětu v srpnu sestřihnout.

Prunella grandiflora

Černohlávek (Prunella grandiflora)

Velikost: 10 cm, doba květu: červen–srpen.

Krásná nízká polštářovitá rostlina, daří se jí dobře na slunci nebo lépe v polostínu, v každé normální zahradnické půdě, pokud není příliš suchá. Je cenná pro pozdní dobu květu.

Nahoru

Zpět na mapu