Turistické zajímavosti na Kokořínsku

Na Kokořínsku jsou na relativně malém území koncentrovány přírodní i historické zajímavosti, z nichž vybíráme pouze některé. Další informace můžete najít na turistických mapách, informačních panelech či na Internetu (viz menu Odkazy).

Hrad Kokořín
Kokořín

Bezesporu nejznámějším turistickým cílem je v oblasti Kokořínska hrad Kokořín a Kokořínský důl, kde můžete cestou podél říčky Pšovky pozorovat různé skalní útvary.

Pískovcové skalní útvary s tesanými balvany nacházející se poblíž zámku Liběchov v okrese Mělník. Jde o několikametrová „umělecká díla“, která do skal vytesal sochař Václav Levý (1820–1870). Vydáte-li se z náměstí naproti zámku po modře značené turistické stezce směrem do lesů mezi obcemi Liběchov a Želízy, uvidíte tam tyto zajímavé skalní útvary.

Čertovy hlavy
Čertovy hlavy
Vinný sklep

V nedalekém Mělníce můžete navštívit některou z expozic Regionálního muzea či absolvovat ochutnávku českých vín ve středověkých sklepích.

Kokořínsko je doslova rájem pro horolezce. Nedaleko Truskavny se nachází lokalita Skály u Šemanovic, popis výstupů je k nahlédnutí ZDE, další informace můžete získat na stránkách Lezeckého klubu Mšeno.

Horolezectví
Kokořín
Kokořín (© K. H. Mácha)

Jeden z „Máchových krajů“ – i tak by se Kokořínsko dalo nazvat. Že se zde odehrává děj jeho románu Cikáni, je asi všeobecně známá věc, již méně se ví o jeho malířské tvorbě. Ve svých kresbách zachytil většinu hradů, které navštívil, mezi nimi i Kokořín.

Nahoru

Zpět